bizimsınıf

bizimsınıff
 
Anasayfaportal*TakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
bizim sinif son konular
Konu Yazan GöndermeTarihi
Çarş. Tem. 08, 2009 5:05 pm
C.tesi Tem. 04, 2009 6:12 pm
Cuma Tem. 03, 2009 5:30 pm
Cuma Tem. 03, 2009 5:29 pm
C.tesi Mart 21, 2009 11:18 am
Cuma Mart 20, 2009 11:01 pm
Cuma Mart 20, 2009 8:44 pm
Cuma Mart 20, 2009 8:42 pm
Çarş. Mart 18, 2009 4:13 pm
C.tesi Mart 14, 2009 12:56 am
En iyi yollayıcılar
Alperen
 
hüsn
 
ecm_bal
 
~~Özge~~
 
admin
 
Live_Dead
 
sessizliksokağı
 
*tatlı*belam*
 
SessiZ_FırTına
 
<<OKULGEZGİNi>&a
 

 

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
NAHUTAB
sınıf oğretmenleri
sınıf oğretmenleri
1 2
avatar
3 4


Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 18/11/08 Mesaj Sayısı : 17 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ   Salı Kas. 18, 2008 7:57 pm

İTÜ Hakkında
Kısa Tarihçe
İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Humayun adıyla III. Mustafa döneminde kurulmuştur. Gemi inşaatı ve haritacılık öğretimi yapan bu kurumdan sonra kara ordusunun teknik kadrosunu yetiştirmek amacıyla 1795 yılında Mühendishane-i Berr-i Humayun kuruldu. Bu okul, 1847'de mühendislik eğitimi yanında mimarlık alanında da eğitim vermeye başladı. 1883 yılında kurulan Hendese-i Mülkiye, 1909'da Mühendis Mekteb-i Alisi adını alarak ülkenin alt yapı inşaatlarında görev alan kadroları yetiştirdi.

Mühendislik ve mimarlık öğretimi, 1928 yılından itibaren kişilik kazanan Yüksek Mühendis Mektebi'nde, 1944 yılından sonra da İstanbul Teknik Üniversitesi'nde sürdürüldü. 1946 yılında İnsaat, Mimarlık, Makina ve Elektrik Fakültelerinden oluşan özerk bir üniversite oldu.

Geçmişten Geleceğe İTÜ
İstanbul Teknik Üniversitesi, teknik öğretimde 235 yılı aşan parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı, güçlü akademik kadrosuyla Türkiye'de mühendislik mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yenileşme hareketlerinin öncülüğünü üstlenmiş, Cumhuriyet döneminde ise ülkemizin imarına, modernizasyonuna ve yönetimine damgasını vurmuştur.Türkiye'nin yollarında, köprülerinde, barajlarında, fabrikalarında, binalarında, enerji santrallarında, haberleşme ağlarında , köylerinde ve kentlerinde İstanbul Teknik Üniversiteli mühendislerinin ve mimarlarının alınteri ve emeği vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye'de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran, geleneksel yapısını korurken modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan:, güçlü yurtdışı ilişkileriyle öğrencilerinin sadece ülke sınırları içinde değil, uluslararası ortamda da yarışacak şekilde yetiştiren bir devlet ünivesitesidir.

Kampüsler
İstanbul Teknik Üniversitesi'nin eğitim binaları beş kampüse yerleşmiştir. Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü, İstanbul'un yeni finans merkezi konumuna gelen Maslak bölgesindedir. Rektörlük ve yönetim birimleri bu kampüste bulunmaktadır. 247 hektarlık bir alanı kaplayan Ayazağa Kampüsü'nde lisans egitimi veren İnşaat, Elektrik-Elektronik, Kimya-Metalurji, Maden, Fen-Edebiyat, Uçak ve Uzay, Gemi İnşaat, ve Deniz Bilimleri Fakülteleri bulunmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerinin yürütüldüğü beş enstitüden dördü; Nükleer Enerji, Fen Bilimleri Avrasya ve Yer Bilimleri ve Bilişim Enstitüleri de Ayazağa Kampüsü'nde bulunmaktadır.

Bu kampüste bulunan Merkez Kütüphane ,bilgisayar laboratuvarları ve 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi, Kampüsün yoğun yaşam alanlarıdır. Kampüste 12 adet, her biri 58 öğrenci kapasiteli "Gölet Yurtları", 60 öğrenci kapasiteli dört adet "Vadi Yurtları" öğrencilerimize batı standartlarının ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır. Ayrıca bu kampüste 400 öğrenci kapasiteli "Ayazağa Kız Ögrenci Yurdu" 110 öğrenci kapasiteli "Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu" bulunmaktadır.1400 öğrenci kapasiteli dört bloktan oluşan ve spor salonu ile sosyal merkez içeren "İTÜ Öğrenci Sitesi" Ekim 1999'da hizmete girmiştir.

Öğrenci kulüp etkinlikleri Kültür Sanat Birliğinde ve Spor etkinlikleri ise Spor Birliği çevresinde yoğunlasmaktadır. Tenis kortları kapalı, spor salonu cesitli spor yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.Ayazaga Kampüsü öğrencileri Mayıs ayında butun İTÜ'lüler icin Kültür ve Spor Şenlikleriyle canlanan bir ortam yaratmaktadırlar.

Ayazağa Kampüsü Boğaziçi'nde İstinye Koyu'na 10 dakikalık erişim uzaklığındadır İstinye Koyu'ndan Kadıköy'e ve Boğaz'ın karşı sahillerine deniz yolu ile ulaşım bulunmaktadır. Ayazağa'nın kent merkezinde bulunan diğer üç kampüsüne otobüs ile trafik yogunluğu olmadığı zaman 20 dakikada erisilmektedir. Son durağı kampüs icerisinde olan belediye otobüslerlyle Taksim'e erişilebilmektedir.

Kent merkezinde bulunan üç yerleşim birimi: Gümüşsuyu Taskışla ve Maçka Kampüsleri'dir. Gümüşsuyu ve Taşkışla Kampüsleri 19. Yüzyıl İstanbul'unda en önemli ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de aynı işlevleri sürdüren Taksim bölgesindedir. Gümüşsuyu Kampüsü'nde Makine Fakültesi kentiçi kampüsüne hizmet veren Spor Salonu ve açık hava spor alanları bulunmaktadır. Bu kampüsde bulunan 54 kişilik kız ogrenci yurdu yanında 1998 yılında mezunlarımız tarafından restorasyonu gerçekleştirilen 254 öğrenci kapasiteli Gümüşsuyu erkek öğrenci yurdu öğrencilerimize batı standartlarının ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

Gümüşsuyu binasında bulunan "Arı Ögrenci Merkezi", ögrencilerimizin sosyal ve kültürel etkinliklerine, çağdaş düzeyde olanak sağlamaktadır.

Taşkışla Kampüsü'nde Mimarlık Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Bölümü, Sürekli Egitim Merkezi bulunmaktadır. İTÜ Geliştirme Vakfı ile Rektörlüğün kentiçi ofisleri de bu Kampüste bulunmaktadır.

Maçka Kampüsü'nde İşletme Fakültesi, ingilizce Hazırlık Okulu, Dil ve inkilap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis, yabancı ve yerli misafirler için otel, lokanta, açık yüzme havuzu ve tenis kortları olanaklarina sahiptir. Bu kampusde Üniversiteye ait bir ana okulu ve kreş de bulunmaktadır. Taşkışla ile Maçka Kampüsleri arasında bağlantıyı saglayan teleferik servisi, öğrencilerimize önemli bir olanak sunmaktadır.

16.5 hektarlık alana sahip Tuzla Kampusu'nde modern ekipmanlarla donatılmış egitim havuzu ile Denizcilik Fakultesi bulunmaktadır. İTÜ'nün "Akdeniz Gemisi" Tuzla Kampusu koyunda demirlemiş bulunmaktadır...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
NAHUTAB
sınıf oğretmenleri
sınıf oğretmenleri
1 2
avatar
3 4


Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 18/11/08 Mesaj Sayısı : 17 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Geri: İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ   Salı Kas. 18, 2008 7:58 pm

ÖGRENCİ YAŞAMI:

Öğrenci Yaşamı
Üniversiteler, gençliğin kendisini geliştirmesi için gerekli olan zengin kültürel ve sosyal ortamları yaratan kurumlardır. İstanbulun merkezine yerleşmiş olan İTÜ Kampüsleri öğrencilerin, İstanbul metropolündeki engin kültür ve sanat etkinliklerine katılmalarına olanak sağlamaktadır. Ayazağa Kampüsü, çeşitli spor olanaklarını zengin bir yeşil doku içinde öğrencilerine sunmaktadır. Öğrenciler ders dışı zamanlarını İTU Spor Birliği ve İTÜ Kültür Sanat Birliğinde değerlendirmektedir. Kültür ve Sanat birliğine ve Spor Birliğine bağlı 100'e yakın öğrenci kulübü faaliyet göstermektedir. Kulüp sayıları her yıl artmakta ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre yeni kulüpler kurulmaktadır. Kulüplerin yıllık faaliyetlerinin ürünleri olan sergi, konser ve tiyatro oyunları, spor gösterileri, öğrenci festivalleri İTU Kampüslerinin canlılığını arttırmaktadır.

İTU öğrencileri, özellikle son yıllarda uluslararası etkinliklerde ön planda yer almaktadır. Bunlar arasında, AEGEE (Avrupa Öğrenci Forumu) üyeliği, bu kuruluşun İstanbul şubesinin yönetimine aktif katılım be bu kapsamda 1994 yılından bu yana her yaz düzenlenen Uluslararası Yaz Okulu sayılabilir.

Uluslararası Yarışmalara Katılım: öğrencilerin katıldıkları uluslararası etkinliklerde bir başkası, uluslararası mesleki yarışmalardır. İşletme Dalında CHAMP 93 ve 94 ile Petrol mühendisliği öğrencilerine yönelik Avrupa ve Dünya çapındaki yarışmalar bunlara örnek gösterilebilir. CHAMP 94'de İTÜ Avrupa üçüncüsü olmuştur. Petrol Mühendisliği dalında yapılan yarışmanın 1996 yılı dünya birinciliğini İTÜ Petrol Mühendisliği Bölümünün mezunu kazanmıştır.

IAESTE ve AIESEC: İTÜ öğrencileri, eğitimleri boyunca yapmak zorunda oldukları meslek stajları için ulusal kurumların yanında, IAESTE ve IAESEC gibi kuruluşlardan da yararlanmaktadır. Bunlardan IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) 1948 yılında kurulmuştur. Türkiye, bu kuruluşa 1955 yılında katılmıştır. Dünya çapında 47 üyeye sahip birliğinin amacı, yüksek öğrenim kurumlarında okuyan öğrencilere uluslararası staj olanakları sağlamak ve değişik ülke ve kültürlerden insanları kaynaştırmaktadır. 'IAESTE-Türkiye' yaz aylarında kalabalık stajyer gruplarını ağırlamaktadır. İTÜ öğrencileri bu uluslararası etkinliklerin yanında öğrenci kongreleri, mesleki yaz okulları ve sempozyumlar da düzenleyerek, henüz üniversite döneminde iken mesleki forumlara katılma ve son gelişmeleri izleme konusunda özen göstermektedir. Son yıllarda 36 yurtdışı üniversite ile İTÜ arasında yapılan anlaşmalarla yabancı öğrencilerin yabancı öğrencilerin katılımlarıyla yapılan yaz okullarının sayısı artmıştır. Misafir öğrenciler, İTÜ kampüslerinde bulunan öğrenci yurtlarında ağırlanmaktadırlar.

Spor
İstanbul Teknik Üniversitesi, 235 yıllık tarihi boyunca ülkemizin kalkınmasında en büyük katkıyı sağlayan teknik elemanları yetiştirmenin yanı sıra spora büyük önem veren üniversitelerin başında gelmektedir.

1930'lu yıllarda, Gümüşsuyu binasının orta avlusunda bulunan voleybol sahaları, milli takıma kadar yükselen sporcuların yetiştirilmesini sağlamıştır.

1945 yılında yapılan Gümüşsuyu Spor salonu ile ilgi basketbola yönelmiştir. Bu salon, uzun süre bütün İstanbullu'lara hizmet vermiş, Ülkemiz basketboluna pek çok yıldız basketbolcu yetiştirmiştir.

1953 yılında 'İTÜ Spor Kulübü' kurulmuştur. Kulüp, günümüzde Türkiye Basketbol liginde oynayan tek üniversite takımıdır.

İTÜ Spor tesislerinde 25 dalda spor yapma olanağı bulunmaktadır.

Ayazağa Kampüsü'nde 1500 seyirci kapasiteli Kapalı Spor Salonu, 2 Jimnastik Salonu, 2 Fizik Kondisyon Merkezi, 2 Masa Tenisi Salonu, 1 Futbol Sahası, 1 Halı Futbol Sahası, 2 Açık Basketbol Sahası, 4 Açık Tenis Kortu, 1 Olimpik Yüzme Havuzu, 6000 kişilik Stadyum (Olimpik Atletizm Pisti) bulunmaktadır.

Şehir Kampüslerinde 2 Kapalı Spor Salonu, 2 Jimnastik Salonu,1 Masa Tenisi Salonu, 1 Fizik Kondisyon Merkezi, 1 Halı Futbol Sahası, 2 Tenis Kortu, 1 Açık Yüzme Havuzu bulunmaktadır.

Yurtlar
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin yaklaşık %60'lık bölümü İstanbul dışından gelmektedir. İstanbul dışından gelen öğrenciler ve istedikleri takdirde İstanbullu öğrenciler, İTÜ Rektörlüğü ve İTü Vakıfları tarafından işletilen modern yurtlardan yararlanmaktadırlar. 1996 yılından başlayarak İTÜ Rektörlüğü özellikle Ayazağa Kampüsünde yüksek standartlı yurtlar yapılmasına önem vermiştir. 1997 ve 1998 yıllarında inşaatları tamamlanan yurtlarla çok önemli bir yurt kapasitesi yaratılmıştır. İTÜ yurtları bugün 800 kız ve 2130 erkek öğrencinin gereksinimi karşılayacak şekilde toplam 2930 kapasiteye erişmiştir. Eylül 1999 tarihinde Ayazağa'da inşaatı tamamlanarak yeni erkek öğrenci yurdu ile bu kapasite 4370'e çıkmıştır. Yurtlar, İTÜ kampüslerinin içinde eğitim binalarına yürüme uzaklığındadır.

Ayazağa Kampüsündeki Yurtlar
Ayazağa Gölet Yurtları

Toplam 576 öğrenci kapasiteli yurtlardan üç bina kız, dokuz bina erkek öğrenci yurdu olarak kullanılmaktadır. Batı standartlarının üstünde donatılmış yatak odaları ve ortak mekanlar. Ayazağa Kampüsündeki Fakültelere ve 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezine beş dakikalık yürüme uzaklığına. İki kişilik yatak odaları, dört yatak odasının bir araya gelmesiyle oluşan sekiz kişilik 'konutlar. 'Konut' larda günlük yaşama mekanları, TV izleme ve yemek odaları. Merkezi ısıtma ve sürekli sıcak su. Her yurtta kafeterya, çamaşır yıkama-kurutma ve ütü odaları. Her öğrenciye telefon ve internet bağlantısı. Merkazi anons ve müzik yayını. İTÜ Göletine ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü manzaralı. Ayazağa Gölet Yurtları, İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından işletilmektedir.

Ayazağa Vadi Yurtları

Toplam kapasite: 4x60=240 (İki bina erkek öğrenci, iki bina kız öğrenc, yurdu). Internet ve telefon hattı bağlı, iki kişilik, banyolu, tuvaletli ve daimi sıcak sulu odalar, TV izleme, oturma, yemek ve etüd odaları, çamaşır yıkama ve kurutma mekanları, ütü odası. Bu yurtlar, İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından işletilmektedir.

Ayazağa Erkek Öğrenci Yurdu

Toplam kapasite:600 öğrenci. 4 kişilik ve 6 kişilik ranzalı odalar, katlarda ortak kullanımlı banyo-tuvalet, kantin, genel kullanıma açık mekanlar, okuma salonları, genel kullanımlı telefonlar. Bu yurtlar İTÜ Rektörlüğü tarafından işletilmektedir.

Ayazağa Kız Öğrenci Yurdu

Toplam kapasite: 400 öğrenci. 3 kişilik eşyalı odalar, her katta ortak kullanımlı etüdler, TV ve oturma mekanları, banyolar ve tuvaletler, çamaşır yıkama ve ütü odası. Bu yurt İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından işletilmektedir.

Ayazağa Erkek Öğrenci Sitesi

Toplam kapasite: 1440 öğrenci. Her biri 360 öğrencilik 4 bloktan oluşmaktadır. 3 kişilik eşyalı odalar, her katta ortak kullanımlı etidler, TV ve dinlenme mekanları, banyolar ve tuvaletler, çamaşır yıkama ve ütü odaları, internet bağlantısı ve genel kullanımlı telefonlar, spor kompleksi (kapalı spor salonu, fıtness center, ve benzeri spor olanakları). Ayazağa Erkek Öğrenci Ekim 1999'da hizmete girecektir.

Verda Üründül Ayazağa Kız Öğrenci Yurdu

Toplam kapasite: 108 öğrenci. 3 kişilik eşyalı odalar, etud odaları, genel kullanımlı telefonlar, katlarda ortak kullanımlı mutfak, banyo-tuvalet, çamaşır yıkama ve ütü odası, sürekli sıcak su, kafeterya. Bu yurt İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından işletilmektedir.

Gümüşsuyu Kampüsündeki Öğrenci Yurtları
Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu

Toplam kapasite: 254 öğrenci. İlk defa 1939 yılında İTU yurdu olarak hizmete giren bu bina, 1996 yılında tümüyle yenilenmiş ve çağdaş olanaklarla donatılarak yeniden İTÜ öğrencilerine hizmet vermeye başlamıştır. 3 kişilik eşyalı, boğaz manzaralı, banyo ve tuvaletli odalar, genel çalışma mekanları, internet bağlantısı ve telefon hattı, çamaşır yıkama servisi, ütü odası, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri(ücretli), daimi sıcak su. Bu yurt İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından işletilmektedir.

Gümüşsuyu Kız Öğrenci Yurdu

Toplam kapasite: 54 öğrenci. 4 kişilik, 3 kişilik, 2 ve tek kişilik eşyalı odalar. Çalışma odası(4 adet bilgisayarlı) ve mimari çizime uygun çalışma mekanları, çamaşır yıkama ve ütü odası, daimi sıcak su. Bu yurt İTÜ Vakfı tarafından işletilmektedir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
bizimsınıf :: ÜNİVERSİTELERİMİZ :: MARMARA BÖLGESİ -
CopyRight(c) guzeldost
forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com